27. april: BliGlad feat. Shaka Loveless & Jøden Support: Nappion, Kriswontwo & KleptiKlepti

Køb Billetter

 

Dørene åbner 21.30

BliGlad har skyllet Reggaen ud med badevandet, og er tilbage med den nye lyd til folket.

Efter opløsningen af pladeselskabet Superstar Records, stod BliGlad i 2009 uden pladeselskab. Bandet har efterfølgende taget skeen i egen hånd, og selv indspillet og produceret det tredje album i deres eget studie “Gl. Harlev Studio”. Bandet, der tidligere blev beskrevet som et reggae band, har nu lagt reggaen bag sig.

BliGlad beskriver deres nye plade som meget helstøbt, til trods for at de musikalsk set har ladet sig inspirere af så forskellige navne som The Doors, Fela Kuti og Prince. Musikken er skrevet med en væsentligt mere poppet tilgang end drengene fra BliGlad før har haft.

Derudover har organisk bandlyd og velskrevne sange været “buzzwords” for drengene. Bandet har indgået et samarbejde med den svenske lydtekniker og producer Jonas Nordelius som tidligere har arbejdet med artister som Veronica Maggio, Timbuktu og Petter.

Bliglad: “Vi er stolte af den plade vi har lavet, og glæder os psykopat-meget til at komme ud over stepperne og fyre den fucking A igen og igen!”

Albummet udkommer foråret 2012

BliGlad
Klepti Klepti


Se andre: Koncerter i april 2012

Skriv forventninger og anmeldelser her




Der er lukket for kommentarer.